Proč je elektřina tak drahá?

12.05.2022

Výroba

Celý proces začíná výrobou elektřiny. Pojďme si to ukázat na příkladu společnosti ČEZ a.s., která je vlastněna ze 70% státem.

ČEZ dokáže vyrobit elektřinu velmi levně. Proč? Většina vyrobené elektřiny je z atomových elektráren (v roce 2021 ČEZ vyrobil 55,9 TWH elektřiny, z toho 30,7 TWh v jaderných zdrojích). Tato výroba je zatím ještě považována v rámci EU za ekologickou, nedochází tedy k dalším nákladům např. za emisní povolenky. Část elektřiny je vyrobena v "uhelných" elektrárnách. Zde už ceny navyšují emisní povolenky. Zbytek dokáže vyrobit plynová elektrárna v Počeradech. Tato elektřina je sice ekologická, ale vzhledem k cenám plynu tato elektrárna letos v podstatě stojí...

Celkově ČEZ dokáže vyrobit dostatečné množství elektřiny na pokrytí poptávky celé České republiky. Elektřinu nemusíme dovážet!

Prodej

Co se děje s vyrobenou elektřinou? Proč nám nejde rovnou do zásuvek?

Vyrobenou elektřinu ČEZ následně nabídne k prodeji. Prodej probíhá zejména na burze v Lipsku. Tady se sejde elektřina z celé EU. Potká se například naše levná elektřina s drahou z Německa. Německo totiž v minulosti uzavřelo všechny jaderné elektrárny a většinu uhelných. Výroba je nyní realizována zejména v plynových elektrárnách... Cena plynu letí nahoru... A dál už to znáte. 

Nastupuje zákon nabídky a poptávky, cena se šponuje nahoru. Za tuto navýšenou cenu potom elektřinu kupuje společnost ČEZ Prodej, která ji následně prodá zákazníkům a přes zařízení ("dráty") ve vlastnictví ČEZ Distribuce nám přiteče do zásuvky s již "napálenou" cenou.

Proč nemůže ČEZ prodat elektřinu napřímo?

To jak ta jednoduché, říkáte si. Tak ať si to ČEZ a ČEZ Prodej prodají napřímo. To by bylo možné v případě, že:

  1. Na trhu je jediný dodavatel ČEZ prodej a jiné firmy neexistují. Jinak to napadne antimonopolní úřad - zneužití pozice na trhu.
  2. Vystoupíme z EU. Jinak to napadne Evropská komise ze stejných důvodů - pokřivení trhu, zneužití pozice na trhu

Na obranu ČEZu je třeba poznamenat, že ČEZ Prodej se snaží cenu držet nízko a v současné době je ve ztrátě 176 milionů Kč.

Existuje řešení?

Řešením, které je v EU při rychlosti jejích úředníků na mnoho let, je změnit celý systém fungování velkoobchodního trhu s elektřinou.... To si počkáme!

Existuje ale okamžité řešení, ke kterému je třeba pouze politická vůle.

  1. Zrušit příspěvek na obnovitelné zdroje (schválně se podívejte na svoje vyúčtování el., kolik ročně zaplatíte).
  2. Tento příspěvek bude za "nás" platit stát.
  3. Na platbu použije peníze ze zisku ČEZu (stát drží 70% akcií). Zisk za rok 2022 bude cca 50 miliard Kč (to jsou peníze, které ČEZ získal z prodeje elektřiny mimo jiné společnosti ČEZ Prodej...). Zisk bude vyplácen formou dividendy a státu "přistane" cca 17 miliard Kč (záleží na výši dividendy na jednu akcii).

Tak se necháme překvapit.

Za Chocholatí napsal Daniel Chocholatý